Sebastian Jaworecki

Pomoce edukacyjne dla uczniów i nauczycieli

ZAGADNIENIE 5: ODBLOKOWYWANIE KONTA ROOT W SYSTEMIE LINUX

 

 

Ostatnio doszły mnie słuchy, że są takie osoby, które nie wiedzą jak odblokować konto użytkownika [właściwie administratora systemu] root. Aby ułatwić tym osobom życie postanowiłem napisać artykuł jak odblokować w/w konto.

 

            Zacznijmy może od wyjaśnienia, na czym właściwie polega odblokowanie konta root. Jak pisałem to już we wcześniejszych artykułach system Linux jest systemem opartym o interfejs tekstowy. Ten właśnie interfejs nie pozwoli zalogować się naszemu superużytkownikowi [superużytkownik = root] na swoje konto bez hasła. Proces odblokowania konta root polega więc jedynie na przypisaniu hasła do konta naszego superużytkownika. Przepis na wykonanie tego zadania jest bardzo prosty. Wystarczy w konsoli wpisać polecenie:

sudo passwd root

 

 

Tłumaczenie składni tego polecenia jest takie:

sudo → zrób coś jako superużytkownik

passwd → zmień hasło

root → konto, któremu chcemy zmienić/przypisać hasło

 

Całość tłumaczenia wygląda tak: Jako supeużytkownik przypisz hasło użytkownikowi root

 

 

Ktoś zada pytanie: Właściwie po co odblokowujemy konto root?

Odpowiadam: Wyobraź sobie, że dostajesz komputer, na którym masz przeprowadzić konfigurację za pomocą interfejsu tekstowego.  Jeśli będziesz chciał dokonać tej konfiguracji z konta zwykłego użytkownika nie będziesz miał do tego uprawnień. Aby móc dokonać tej konfiguracji z w/w konta musisz każde polecenie poprzedzić odzywką sudo i za każdym razem podać hasło aktualnie zalogowanego użytkownika, gdyż „użytkownik musi być w pełni świadomy tego co robi”. Mówiąc w skrócie konto root’a odblokowujemy po to, aby nie musieć pisać odzywek sudo i mieć większe uprawnienia.

 

  

Polecam

Polecam

Polecam

REKLAMA